Výhody postupného investování | Investování do podílových fondů
 

Objednejte si schůzku

 

Jméno
Příjmení
E-mail
Text
 

Výhody postupného investování

Tomáš Prčík, 3.7.2019

Kdybych Vám nabídnul možnost investovat do aktiva, jahož hodnota by se vyvíjela podle čáry na prvním z grafů (japonského indexu Nikkei 225 od poloviny roku 1993), asi by Vás to moc nenadchlo. Index nakonec sotva překonal svoji počáteční hodnotu. A to navíc s velkým přispěním japonské centrální banky.

I s tak „hrůznou“ čárou (vývojem hodnoty investice) se ale dalo přece jenom něco dělat. Nějak vývoj investice vylepšit.

Doba trvání investice na grafu byla 310 měsíců. Připravil jsem malé srovnání, jaký průběh by investice měla, kdyby investor na místo jednorázové investice na počátku ve výši 310 000 jenů udělal to, že by si tuto sumu na místo jednorázové investice nechal „ležet“ na svém bankovním bezúročném účtu a každý měsíc investoval do indexu „tisícovku“ – 1 000 jenů. K zainvestování celé částky by tedy došlo až po 310 měsících.

Srovnávací počáteční hodnotu 310 000 jenů jsem zvolil proto, že (jak jsem uvedl výše) má sledované období délku 310 měsíců – tak aby se to hezky počítalo a vycházelo to na „kulatá čísla“.

Jak vidíte sami, průběh investice se tím hodně zlepšil a bylo dosaženo o poznání vyšší koncové hodnoty investice. Přesné míry zhodnocení zde neuvádím, protože o ty nejde.

Šlo mi zejména o to ukázat, že le pomocí postupného investování značně snížit rizikovost investice.

Upozornění

Jakékoliv informace na této stránce nejsou investičním doporučením.