Vyplatí se investovat do podílových fondů? | Investování do podílových fondů
 

Objednejte si schůzku

 

Jméno
Příjmení
E-mail
Text
 

Vyplatí se investovat do podílových fondů?

Tomáš Prčík, 12.5.2013

Uvažujete o pravidelném spoření do podílových fondů? Přijde Vám ale, že je to moc riskantní? Že ceny akcií a indexů moc kolísají a že investice do dluhopisů ani nepřekonají inflaci? Chcete si v tom všem udělat jasno? Následující článek by Vám mohl pomoci.

Na čem vše stojí a padá

Na následujícím grafu naleznete vývoj hodnoty akcií (reprezentovaných zde americkým akciovým indexem DJIA), investice do amerických státních dluhopisů,  investic do amerických státních pokladničních poukázek a ceny zlata za poslední desítky let. Dobře si tento graf zapamatujte. Pro investory do běžných podílových fondů má zatím zásadní význam.

Zdroj: www.gdf.com

Akcie kolísají. A rychleji rostou?

Graf ztělesňuje základní víru celého fondového průmyslu, ale i legislativy. Tedy že:

  • Míra rizika je měřena „mírou rozkolísanosti“ křivky vývoje ceny daného aktiva.
  • Akcie se považují za dlouhodobě výnosnější a rizikovější investici než dluhopisy, ty než pokladniční poukázky (peněžní trh) a ty než zlato.
  • Málo zkušeným investorům by se neměly doporučovat investice do akcii, poněvadž pro ně mají být příliš riskantní. To je však může hodně poškozovat v prostředí vysoké inflace.

Zdroj: www.gdf.com

Vaše investiční budoucnost

Budete-li investovat do podílových fondů, máte vysokou pravděpodobnost toho, že se hodnota Vašich investic bude vyvíjet dost podobně cenovému vývoji trhů, do kterých budou Vaše fondy investovat. A nejspíše za nimi bude co do výnosu zaostávat. Fondy totiž svým klientům účtují poplatky. Většina fondů prodávaných v Česku patří navíc mezi tzv. standardní fondy, takže jim legislativa příliš neumožňuje investovat tak, aby hodnota jejich portfolia měla „zásadně“ jiný vývoj, než má trh, do kterého investují.

Co když se ty křivky zlomí

Takže, řekli jsme, že pokud budete investovat v ČR do fondů, máte vysokou pravděpodobnost toho, že se Vaše investice bude vyvíjet v těsné „souvislosti“ s vývojem trhu, na kterém bude Váš fond investovat, a že za jeho výnosností bude nejspíš zaostávat.

Co je tedy třeba, abyste ve fondech vydělali? Musíte doufat v to, že trhy na kterých budou fondy investovat, porostou.

Upozornění

Jakékoli informace uvedené na této stránce nejsou investičním doporučením a slouží výhradně ke vzdělávacím účelům.