Využití monetární politiky pro předpovídání výnosů akcií a dluhopisů | Investování do podílových fondů
 

Objednejte si schůzku

 

Jméno
Příjmení
E-mail
Text
 

Využití monetární politiky pro předpovídání výnosů akcií a dluhopisů

Tomáš Prčík, 30.5.2015

Test využití monetární politiky pro investování do akcií s dluhopisů

Jedno z přání k mému „career breaku“ bylo udělat si vlastní investiční blog. Moje bývalá kolegyně z Callido Financí Lucy mě naučila sem vkládat články vlastníma rukama, předělal jsem původní web Callida Financí věnovaný investování, a blog je na světě. A právě na něm čtete můj první vlastnoručně vložený článek.

Bublin plné noviny

Bublin (přefouknutých cen akcií a dluhopisů) byly na počátku roku 2015, kdy jsem dělal výzkum pro tento test, plné noviny. Při hledání investičního robota použitelného na podílové fondy mě proto lákalo pokusit se nějakým způsobem využít ukazatelů z oblasti monetární politiky.

Back test s využitím měnových agregátů mi nevyšel ani jeden. A ohledně využití jiných ukazatelů byl vždy problém s dostupností dat nebo komplexností přístupu, kterou nebylo v jednom člověku možné obsáhnout.

Jedno z kritérií tohoto webu, totiž aby bylo použití investiční taktiky časově nenáročné a i jinak jednoduché, nakonec vedlo k myšlence vrátit se v úvahách k tomu vůbec nejjednoduššímu – totiž k testu citlivosti vývoje cen akcií a dluhopisů na základních krátkých úrokových měrách.

Silná vědecká opora

Světe div se, našel jsem i jednu vědeckou studii: http://www.frbsf.org/economic-research/publications/97-2/32-42.pdf, která hypotézu  o možnosti využití pohybů úrokových sazeb pro předpovídání výnosů akcií a dluhopisů potvrzuje.

Zjednodušeně řečeno studie na datech z USA ukazuje, že snížení /zvýšení úrokové sazby (diskontní nebo „federal funds rate“  v daném měsíci vede v měsíci následujícím po změně sazby k dodatečnému nadvýnosu/zaostávání výnosu (excess return):

U portfolia akcií reprezentovaného indexem S&P 500 nad/pod úroveň měsíčního výnosu T-Bills.
U portfolia dlouhodobých korporátních dluhopisů (blíže specifikovaných ve studií) nad/pod úroveň měsíčního výnosu T-Bills.

Nebudu si lámat hlavu

Já jsem se pro zjednodušení – pro nás líné investory – rozhodl si dodatečným výnosem (exess return) pod/nad úroveň T-Bills nelámat hlavu a rozhodl jsem se testovat vliv změn sazeb na absolutní výnosy. A hotovoJ.

Diskontní sazba funguje lépe

Sama studie tvrdí, že  je lepších výsledků v předpovídání výnosů dosahováno s použitím diskontní sazby, než s využitím federal funds rate. „Ke stejnému zjištění vedly i mé testy“. A tady jsou výsledky:

Test využití diskontní úrokové míry pro investování do indexu DJIA

Podmínky testu byly jednoduché: pokud diskontní sazba klesá nebo se nemění, kup nebo drž index. Pokud sazba vzroste, prodej ho. V testu nebyly uvažovány transakční náklady. A i přesto dopadl blběJ.

Jak vidíte, náš potenciální „investiční robot“ založený na pohybech diskontní úrokové míry investorovi zjevně nesnížil ani riziko (volatilitu). Dopadl tak mizerně, že se jeho popisem nebudu ani zabývat.Test využití diskontní úrokové míry pro investování do 15 letých korporátních dluhopisů

I zde byly podmínky testu stejné: klesá-li nebo se nemění diskontní sazba, kup nebo drž. Roste-li úroková sazba, prodej. Ani zde nebyly uvažovány transakční náklady. A ani tento robot investorovi nepřinesl nic navíc.

Pro zajímavost ještě přikládám graf stejného textu s použitím efektivní „federal funds rate“. Výsledek byl ještě horší.

Using federal funds rate for expecting corporate bonds yields

Nevěšte hlavu

Pokud jste z výsledků smutní, nevěšte hlavu. Už příště zde zveřejním výsledky testu robota, který, jak se jeví, dopadl skvěle a chystám se ho komerčně nabízet.

Kam mě vedly myšlenky dál

Mé další úvahy vedly k využití Taylerova pravidla pro stanovování úrokových sazeb nebo k využití globální monetární báze k pro předpovídání úrovně nějakého globálního akciového indexu.

Naštěstí jsem pak přišel na onoho úspěšného robota, o kterém chci psát příště. Úvahy po využití Taylerova pravidla nebo globální nabídky peněz by navíc komplikovala nedostupnost dat.

Nevím např. o tom, že by některá instituce zveřejňovala globální monetární bázi a navíc by asi vznikl problém s jejím přepočtem pouze do jedné měny.

Ozvěte se mi

Pokud Vás k výsledkům testu něco napadá nebo byste rádi back testovali se mnou, ozvěte se mi.

Upozornění

Jakékoli informace uvedené v tomto článku nejsou investičním doporučením.